PROMETHEUS • NØRREBRO TEATER
★★★★★☆
Foto: Jesper Berger
ANMELDELSE PROMETHEUS: SPEKTAKULÆR TEATERDYSTOPI FÅR DIG TIL AT TABE KÆBEN
Prometheus stjæler ilden og giver den til menneskene, som stikker af med den i pejsevideoer på store fladskærmsfjernsyn, spændt på ryggen. Sårbare og svage er de, menneskene, usselt klædt i voksenbleer mens de forsøger at flygte fra den vrede, overguden Zeus snart skal kaste ned over dem fra sin røde spand fuld af takkede gudelyn.
Brødrene Emil og Mikkel Rostrup har brugt den antikke myte om Prometheus til en dystopisk, perspektiverende og fortolkningsparat fortælling om det moderne menneskes slavegjorte forhold til teknologi, men hvad der i grunden foregår i den spektakulære iscenesættelse er noget af en udfordring at blive klog på, ud over en voksende fornemmelse af afmagt.
Foto: Jesper Berger
Den helt ualmindeligt ondskabsfulde Zeus, fremragende gestaltet af Nicolai Jørgensen, har selskab af en aldeles forbløffende robothund, der på én gang er skideuhyggelig og totalt nuttet når den tripper rundt på scenen med lysende spotlightøjne, giver pote og spiller bold, mens Zeus tænder og slukker for strømmen og tvinger menneskene i knæ, når han lader teknikken gå i sort og ilden brænde ud.
Eller skåret ud i pap: Tech-tycoons som Elon Musk, Mark Zuckerberg og Jeff Bezos er de nye guder. Livevideo instant produceret af aktørerne tilføjer ekstra lag af tekno-feeling og bidrager til et produktionsdesign, der flere gange får publikum til at tabe kæben.
Foto: Jesper Berger
Zeus fanger Prometheus og lænker ham med elkabler til en klippevæg, hvor ørne æder ham langsomt mellem de grove prygl, Zeus, fremstillet som forvokset gudebaby, tildeler ham med sin sylespidse guldhat.
Foto: Jesper Berger
En såkaldt collective direction har ikke ligefrem slanket eller ensrettet narrativet, der nok kunne trænge til en plot-strammer. Flere scener kalder på en brugsanvisning – eller også er det rent faktisk i i disse blinde vinkler, kunsten opstår som en fornemmelse i mellemgulvet.
Fantastisk tager det sig under alle omstændigheder ud for beskueren. Gakkede, Tik Tok agtige dansesekvenser og cool speedraps tager kegler hos publikum, mens forvirringen breder sig og kulminerer i en kæmpe sølvballon-boble, der pustes op og tvinger de medvirkende af scenen som en slags teknoficeret, hostile takeover.
Foto: Jesper Berger
Prometheus er første produktion fra Nørrebro Teaters nye direktørpar, Janne Villadsen og Jennifer Vedsted Christiansen,
og markerer en ændring i teatrets profil fra glat morskabsteater til en rose med torne og et mere eksperimenterende udtryk.
Opgaven lykkes 100 procent. Den pauseløse knap 1,5 timer lange/korte forestilling er elementært underholdende og sender publikum hjem kreativt beriget og med en masse store spørgsmålstegn i bagagen.
Fem stjerner fra Det Sku’ Du Se, der belønner de modige.



